Bohatazena.sk

Tíšenie dieťatka – dôvody, prečo fungujú práve tieto spôsoby

Prvé týždne dieťatka znamenajú neutíchajúci kolotoč plaču, spánku a kŕmenia. Postupom času začnete rozoznávať niekoľko rôznych typov mrnčania a nariekania, no jeden spôsob tíšenia väčšinou nefunguje na všetko. Osvojte si preto pár logických tipov a trikov na vychutnávanie si anjelského ticha.

Klasické „ššš“ hojdanie

Zázračné citoslovce „ššš“ vytvára u drobcov opakované rozptýlenie, na ktoré sa sústredia. Jeho silu umocníte ak budete dieťatko hojdať v šatkovom nosiči na vašom tele alebo využijete kočík. S prenikavým nárekom to chvíľu bude náročné, no pri hojdaní drobcovi spomalí sa tep a relaxuje svalstvo, čo pomáha k upokojeniu.

Hudba

Nemusíte sa obmedziť iba na uspávanky. Vyskúšajte rozličné žánre a piesne, vrátane tých, ktoré sa páčia vám samým. Podobne ako pohyb, aj hudba má schopnosť zharmonizovať nervový systém, znížiť srdcovú frekvenciu a spomaliť dýchanie. Nepodceňujte ani silu svojho hlasu! Možno nespievate ako Beyoncé či legendárny Bono Vox, no pre uši vašej ratolesti budete Superstar.

Ďaleko od stresu

Zakaždým, keď ste u seba pociťovali stres, akoby sa prenášal aj na vášho drobca, znie vám to povedome? Hneď keď dieťa vymenilo vaše náručie za objatie jeho babičky či otca, slzy zmizli. Vibrácie prostredia, v ktorom sa človek (a najmä novorodenec) nachádza, majú obrovský vplyv na vnútorný komfort. Takéto vnútorné nepohodlie vníma malý organizmus intenzívnejšie než dospelý. Vtedy je vhodný čas zveriť dieťatko do opatery inej blízkej osoby, napríklad počas malej prechádzky.

Žiadne prenikavé svetlá

Svetlo znamená stimul k aktivite. Upokojenie si preto vyžaduje opak, tým je prítmie. Novorodenci sú zvyknutí na tmu, tlmené zvuky a teplo, ktoré im 9 mesiacov zabezpečilo ženské telo. Existujú kočíky, ktorými dokážete zastrieť svetlo prenikajúce do detských očí a v kombinácii s miernym pohojdávaním spomínaným vyššie, bude pokoj za pár minút.