Bohatazena.sk

Len tí najodolnejší dosiahnu až na vrchol. Podporte svoju odolnosť s týmito tromi technikami

Možno ste si už niekedy všimli, že niektorí ľudia sa dokážu otriasť aj z tých najťažších životných situácií. Vyzerajú pritom, akoby doslova plávali životom s takou ľahkosťou, ktorá pripomína pokojne sa hojdajúce morské vlny pri západe slnka. Ako je však možné, že sa dokážu s nepriazňou osudu tak ľahko vyrovnávať?

Bez práce nie sú koláče

Na úvod treba uviesť na pravú mieru, že ani pre týchto ľudí to nie je jednoduché. Za všetkým stojí ich neúnavné úsilie, ktoré neustále vyvíjajú na to, aby sa stali odolnejšími. Odolnosť je pritom vlastnosť, ktorá je zásadná nielen pre prežitie vo svete biznisu. Do určitej miery je produktom biologických faktorov a vývoja v detstve. Dobrou správou však je, že je to schopnosť, ktorú dokážeme rozvíjať po celý život. Dôležitý je pritom najmä náš prístup a fakt, že chceme na nej pracovať. Aj tu totiž platí, že bez práce nie sú koláče.

Pozitívny prístup za každých okolností

Možno to znie ako otrepaná fráza, je však nesmierne dôležité zachovať si pozitívny prístup k životu aj v tých najzložitejších životných situáciách. Možno povedať, že je to jeden z kľúčových faktorov, ktorý napokon oddeľuje úspešných ľudí od ostatných. Je pritom dôležité pozerať sa s pozitívnym pohľadom na minulosť, prítomnosť aj budúcnosť a hľadať pozitíva úplne vo všetkom.

Podpora je dôležitá

Ďalším z kľúčových faktorov, ktoré podľa viacerých štúdií pomáhajú formovať odolnosť u detí, je podporná štruktúra, ktorú majú k dispozícii v detstve. Tá zahŕňa rodičov, učiteľov a iných blízkych ľudí, ktorí dieťa počas vývoja neustále podporujú. Uvedené však platí aj pre vyššie vekové kategórie. Všetko, čo pritom potrebujete, je niekto, kto vám bude veriť a podporovať vás. Ak napríklad začínate podnikať, obklopte sa ľuďmi, ktorí už majú tieto skúsenosti za sebou a podporia vás vo vašej snahe.

Produkujte dobro

Mnohé výskumy tiež ukázali, že robením dobrých skutkov dokážeme zvýšiť hladinu serotonínu, ktorý reguluje náladu v našom tele. U ľudí trpiacich depresiami boli napríklad namerané nízke úrovne serotonínu. Iným slovami, ak budete konať dobro a pomáhať, budete sa cítiť príjemne a budete mať dobrú náladu. Pozitívne naladenie je pritom základom akejkoľvek motivácie k ďalším výkonom.

Pravidelným praktikovaním vyššie uvedených prístupov dokážete zvýšiť vašu odolnosť a zdolať aj tie najväčšie životné výzvy. Zároveň sa naučíte efektívnejšie zvládať rôzne stresové situácie, čím v konečnom dôsledku ušetríte množstvo energie. Tú môžete následne použiť na iné dôležité činnosti.


  • Zdroj: http://www.lifehack.org/573795/how-build-resilience-face-what-life-throws-you?ref=category_page_latest_section_post_573795