Bohatazena.sk

Paradox milionárskych rodičov

Až osem z desiatich amerických milionárov si podľa reportu PNC Wealth Managment z minulého roka praje, aby ich deti boli sami zodpovedné za vytvorenie si vlastného bohatstva.

Vychovanie tvrdo pracujúcich, samostatných a nezávislých detí je pre nich najdôležitejšou životnou úlohou. Bohatí rodičia chcú, aby ich potomkovia mali úplne bežné detstvo a mladosť, aké zažili oni sami. Malo by ich to priviesť k skromnosti, k pokore a najmä k poznaniu, že úspech a majetok nemožno dosiahnuť zadarmo.

Paradoxne, rodičia robia často presný opak toho, aby to docielili. Dávajú deťom takmer všetko, čo chcú a podporujú ich nákladný životný štýl spojený s veľkým komfortom. Od luxusných áut, drahých dovoleniek až po platby účtov za bývanie.

Prieskum PNC hovorí, že vyše polovica milionárskych rodičov posunie prostredníctvom dedičstva svojim následníkom viac ako 500-tisíc dolárov nehovoriac o finančnej pomoci počas celého života.

Bohatí rodičia sa teda správajú schizofrenicky

Podľa PNC možno tento fakt vysvetliť niekoľkými dôvodmi. Ekonomické príležitosti dnešných dní nie sú tak štedré ako pred 20 či 30 rokmi, čo opodstatňuje ich pomoc pre deti. Navyše potomkovia žijú v omnoho bohatšom spoločenskom prostredí.

Očakáva sa, že budúcim dedičom majetku bude dopriata finančná štedrosť, aby nevytŕčali z radu bohatých rovesníkov a nezaostávali za nimi. Len máloktorí z rodičov sa postaví proti a hodí deti do „hlbokej vody, aby sa samostatne naučili plávať životom“ , lebo nechce pôsobiť ako lakomec.

Dôsledky takého postoja však majú negatívny dopad na schopnosť riadiť a spravovať rodinné bohatstvo ďalšou generáciou.

Potvrdzuje to prieskum privátnej banky U.S. Trust z roku 2011. Polovica multimilionárskych respondentov v ňom tvrdila, že ich deti nedosiahnu úroveň finančnej gramotnosti dostatočnej na správu dedičstva minimálne do 35 roku života.

Do popredia sa preto čoraz viac dostávajú programy ekonomického vzdelávania v rámci nástupníckeho procesu, ktoré najmä v USA začínajú byť štandardnou súčasťou služieb privátneho bankovníctva.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?