Bohatazena.sk

Čo viete o syndróme dráždivého čreva? A máte ho aj vy?

Syndróm dráždivého čreva patrí medzi časté ochorenia. Štatistiky uvádzajú, že ním trpí 10 – 20 % populácie. Častejšie s ním majú problémy ženy, ale ani muži nie sú pred ním chránení.

Syndróm dráždivého čreva vás môže potrápiť v akomkoľvek veku, ale o niečo častejší je výskyt u mladších ľudí.

O aké ochorenie ide?

Syndróm dráždivého čreva je chronickým funkčným ochorením hrubého čreva, ktoré sa typicky prejavuje častou a neforemnou (až hnačkovitou) stolicou, nafukovaním čriev, brušnými kŕčmi a v niektorých prípadoch aj zápchou.

Toto všetko sa však deje bez toho, aby boli pri endoskopickom vyšetrení vykazované viditeľné chorobné zmeny na črevnej sliznici.

Aj keď nejde o život ohrozujúce ochorenie a nevyskytujú sa pri ňom ani žiadne komplikácie, určite si viete predstaviť, že dokáže podstatne znepríjemňovať život pacienta. Ten aj pri rozhodovaní sa, kam v Bratislave si vyraziť, musí brať do úvahy príznaky súvisiace s týmto ochorením.

Čo pomáha v prípade syndrómu dráždivého čreva?

Na mieste je otázka, čo sa dá s takýmto nepríjemným syndrómom dráždivého čreva robiť? V prvom rade je potrebné zo stravy vylúčiť potraviny, ktoré pacientovi spôsobujú hnačky, nafukovanie a iné ťažkosti. Často to býva mlieko, strukoviny, či kysnuté cesto.

Naopak, pomôcť môže strava s vysokým obsahom vlákniny a to najmä v prípade, že sa u pacienta syndróm dráždivého čreva prejavuje (aj) zápchou. Niektorým pacientom tiež pomáha bezlepková diéta.

Pomôcť môžu (ale tiež nemusia) vhodné probiotiká alebo antibiotiká. Pri liečbe syndrómu dráždivého čreva sa skúšajú tiež preparáty zamerané na zmiernenie príznakov tohto ochorenia.

Zdroj obrázka:

  • Autor: Aliaksandr Marko / Stock.adobe.com