Bohatazena.sk

Aj v dospelosti vás trápi akné? Takéto možnosti liečby sú k dispozícii

Akné. Toto slovo, respektíve ochorenie, ktoré označuje, je strašiakom všetkých dievčat v puberte. Avšak to neznamená, že problémy s akné nemôžu mať aj dospelé ženy. Môže pretrvať až do dospelosti alebo sa v nej opätovne objaviť.

LED lampa alebo chemický peeling

Hormonálne výkyvy počas puberty totižto nie sú jediným spúšťačom akné. V dospelosti môže byť príčin pre vznik akné viacero, napríklad používanie nevhodnej kozmetiky, zlá životospráva, zápcha, nervozita, užívanie antikoncepcie, nedostatok slnka, či cvičenia a podobne.

Ak máte aj v dospelosti problémy s akné, určite vás viac ako príčina jeho vzniku zaujíma efektívna liečba akné. Prvoradé je pozrieť sa na to akú kozmetiku používate a prípadne ju vymeniť. Na čistenie pokožky je najlepšie používať micelárne vody a peniace gély, ktoré sú čo najmenej alergénne a dráždivé a majú pH okolo 5,5.

Čo sa konkrétnej liečby týka, existuje viacero metód. Pri liečbe LED lampou pôsobí na pleť modré LED svetlo a benzoyl peroxid. Spoločne majú silné antibiotické účinky. Ide pritom o veľmi šetrnú metódu.

Ďalšou metódou je chemický peeling. Avšak nemyslíme taký aký vám spravia aj v kozmetickom salóne. Ide o hĺbkový chemický peeling, ktorý môže robiť len dermatológ. Počas neho je na pokožku aplikovaná kyselina trichlóroctová, ktorej pôsobením sa zošúpe rohovinová vrstva pokožky, otvoria sa póry a zjemnia nerovnosti.

CO2 laser, IPL a dokonca aj jeden druh medu

Odskočíme si teraz k prírodnej liečbe. V boji proti akné vám môže pomôcť aj austrálsky manuka med. Vďaka jeho antibakteriálnym účinkom redukuje baktérie, ktoré môžu za vznik akné a taktiež urýchľuje jeho hojenie.

Aj keď alergické reakcie na manuka med sú zriedkavé, pred použitím na tvár si vtrite menšie množstvo na predlaktie a pozorujte, či sa neobjavia nejaké alergické reakcie.

Vráťme sa ešte k odbornej liečbe u dermatológa. Medzi viac invazívne metódy patrí CO2 resurfacing. Pomocou ablačného CO2 laseru sa zbrúsi povrchová vrstva kože. Zároveň laser podporuje tvorbu kolagénu.

Na záver ešte spomenieme metódu IPL (intenzívne pulzné svetlo). Svetelný lúč pôsobí na baktérie spôsobujúce akné, keďže sú naň citlivé. Baktéria sa rozloží a skončí tak zápalový proces. Táto metóda funguje aj na ťažšie stavy akné.


  • Zdroj obrázka: Ground Picture / Shutterstock.com