Bohatazena.sk

Spoznajte výhody podnikateľského účtu

Dnes už je účet v banke takmer u každého z nás štandardnou záležitosťou. Svoje peniaze totiž chceme mať uložené niekde, kde sa o nich postarajú, a kde v určitých prípadoch môžeme aj zarobiť. Mať peniaze uložené len tak doma pod vankúšom už nie je moderné, a tak mnohí z nás ich zverujú práve bankám. Každá banka ponúka iné balíky služieb, iné produkty, iné účty, ktoré sa líšia svojím obsahom.

Každá ponuka môže byť pre nás lákavá, no musíte zvážiť, čo naozaj chcete, aby s vašimi peniazmi bolo robené. Ak však začnete podnikať, natíska sa otázka, či je naozaj nutné založiť si iný účet okrem toho vášho osobného. A keď už, tak ktorý. Na otázku, ktorú banku, či účet si máte vybrať vám neodpovieme, no môžeme vám pomôcť porozumieť tejto problematike.

Nie je to vaša povinnosť

Na začiatku bude asi najlepšie, ak budete mať na zreteli, že ak ste podnikateľom žiadny zákon vám neukladá povinnosť založiť si osobitný účet, ktorý by vám slúžil výhradne na účely podnikania. To ale neznamená, že založenie takéhoto účtu by vám neprinieslo možné výhody.

Ako živnostník si môžete vybrať

Ak ste podnikateľ a vaše kroky vás zaviedli predsa len do banky, záleží ako podnikáte. Totižto ak ste živnostník v banke vám na vaše podnikateľské zámery vystačí aj váš osobný účet. Z praktických dôvodov však mnohí bankoví poradcovia radia a na zváženie dávajú aj založenie podnikateľského účtu. Takto sa vaše osobné financie nebudú miešať s tými pracovnými a vy tak budete mať prehľad o svojej podnikateľskej činnosti, o svojich príjmoch a výdajoch.

Táto možnosť sa odporúča aj v tom prípade, ak  živnostník necháva  finančné záležitosti externej firme. Určite by nechcel, aby tá mala prehľad o jeho súkromných financiách. Takisto môže v prípade neúspechu vášho podnikania dôjsť k zablokovaniu účtu. A keďže disponujete len jedným účtom vaše súkromné financie tak nebudú k dispozícii. Obdobia úspechov a neúspechov sa striedajú, a tak veľmi starostlivo zvážte ak ste živnostník možnosť založenie podnikateľského účtu zdarma. K takejto situácii nemusí dôjsť, no ako každý vie, v podnikaní sa musí počítať s čímkoľvek

Ostatní na výber nemajú

Na druhej strane, také firmy, či spoločnosti s ručeným obmedzením právo takéhoto slobodného výberu nemajú. Pri návšteve banky si totiž musia zriadiť iba podnikateľský účet.

Prvá voľba nemusí byť hneď podnikateľský účet

Vrátime sa k živnostníkom, ktorí majú právo výberu. Ak ste sa ako živnostník rozhodli pre založenie iného účtu, ako je váš súkromný, nemusíte hneď siahnuť po tom podnikateľskom. Banky dnes veľmi radi ponúkajú tieto účty, keďže sú oproti iným typom účtov drahšie. Ako živnostník si môžete na podnikanie vybrať aj osobný účet. Podľa operácií, transakcií, ktoré budete na tomto účte vykonávať uvidíte, či potrebujete niečo viac. Ak áno, až potom si môžete vybrať podnikateľský účet alebo si len priplatíte k osobnému účtu navyše balíky služieb. Tu však počítajte s ďalšími príplatkami.

Čo banka, to iná ponuka

Čo banka, to iné služby. Zatiaľ, čo niektoré sa špecializujú výsostne na živnostníkov, ktorým ponúkajú účty, sú banky, ktoré ponúkajú podnikateľské účty bez ohľadu na formu podnikania. Pred zriadením účtu si však dôkladne banku vyberte. Pomôcť vám môže aj ich ponuka, ktorá je k dispozícii na webových stránkach. Ponuky sa však môžu líšiť od konkrétnych firiem, či jednotlivcov, živnostníkov. Preto bude určite potrebná aj vaša osobná návšteva vami vybratej banky, a následné ušitie účtu „na mieru“. Keďže každý podnikateľ vykonáva rôzny počet transakcií a pohybov na svojich účtoch.

Niektoré banky ponúkajú hotové balíky služieb s fixnou cenou. V iných si však môžete samy zvoliť akú službu budete reálne na svojom účte potrebovať a za tú budete aj platiť. Pri mnohých účtoch totiž platíte aj za to, čo možno ani nevyužívate. Preto si dôkladne zistite, čo v danom balíku služieb je a či to naozaj budete potrebovať.

Za vedenie účtu neplatíte všade

Poplatok za vedenie účtu nie je pre mnohých z vás, ktorí už účet v banke majú otvorený ničím novým. Nevyhnete sa mu takmer v nijakej banke. Avšak, čo sa týka podnikateľských účtov, sú banky, kde takýto poplatok nie je. Takéto účty sú vhodné najmä pre začínajúcich podnikateľov, keďže niekde sa poplatok za vedenie môže vyšplhať do  niekoľkých desiatok eur. Každý balík je vhodný pre iný druh podnikania, pre inú firmu, pre iného živnostníka. Preto dbajte na tieto záležitosti, lebo ako podnikateľ môžete mesačne prichádzať o nemalú sumu peňazí. V niektorých bankách vám dokonca zaplatia za to, že k nim odporučíte svojho známeho, ktorý si tam otvorí podnikateľský, alebo bežný účet.

Ušetrite čas a zistite si, aké doklady budete potrebovať

Ak ste si už banku zvolili a chystáte sa ju osobne navštíviť ešte predtým si zistite, čo budete pri zriaďovaní účtu potrebovať. Ušetriť vám to môže hlavne váš čas a nervy. Zvyčajne k otvoreniu podnikateľského účtu potrebujete doklad o totožnosti a oprávnenie na vykonávanie podnikateľskej činnosti.

Ešte jedna povinnosť

Ak ste si podnikateľský účet zriadili, máte jednu povinnosť, ktorú je potrebné splniť do konca mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom ste získali oprávnenie na podnikanie. Zriadenie účtu v banke totiž musíte nahlásiť daňovému úradu. Takisto, ak by došlo k zrušeniu účtu, takisto je povinné to nahlásiť.

Ako podnikateľ tak máte niekoľko vecí, na ktoré musíte pri zriaďovaní účtu prihliadať. Vždy sa však uistite, že všetko, čo vám banka ponúka budete aj naozaj využívať. Zbytočne tak stratíte mesačne financie, ktoré by ste mohli použiť  na vaše podnikanie.